Tradycyjnie już w naszej Parafii w połowie września organizowane jest Triduum ku czci św. Stanisława Kostki – patrona dzieci i młodzieży. Od 14 do 16 września nasi młodzi parafianie spotykali się w naszym kościele, aby uczyć się od św. Stanisława jak mądrze i dobrze przejść przez życie.

DZIEŃ I - ŚRODA 14 WRZEŚNIA

W środę naukę dla dzieci głosił ks. Jan Rogowski. Pytał on zgromadzonych o to kogo należy wezwać w przypadku pożaru czy wypadku. Dzieci były świetnie zorientowane, że w takich sytuacjach pomagają nam strażacy, policjanci i lekarze. Na szczęście dzieci wiedzą też doskonale co należy zrobić, gdy komuś z nich dzieje się krzywda. Wtedy na pomoc należy wezwać mamę. Świetnie wiedział o tym także św. Stanisław, bo gdy bardzo ciężko zachorował z pomocą przyszła mu także mama – ta najlepsza – mama samego Pana Jezusa. Dzięki niej cudownie ozdrowiał.

Ks. Jan tłumaczył dzieciom, że Maryja jest także naszą najlepszą mamą i w chwilach gdy jest nam trudno, to do Niej zawsze możemy się zwracać i być pewni, że Ona nigdy nas nie zawiedzie.

DZIEŃ II - CZWARTEK 15 WRZEŚNIA

W czwartek dzieci słuchały nauki ks. Daniela Buni. Mówił on o tym, że nie wyobrażamy sobie życia bez rozmowy. Rozmawiamy z rodzicami, babciami, dziadziusiami, kolegami i koleżankami. Tematy są przeróżne. Począwszy od najmniej istotnych rzeczy do najpoważniejszych. Mówimy sobie o tym, co wyciska nam z oczy łzy smutku, ale także o tym co sprawia, że są to łzy radości.

Nie przeszkadza nam odległość. Mamy przecież telefony i komputery, które ułatwiają nam rozmowę. Nie jest nawet problemem porozmawiać ze świętymi. Nie musimy znać ich numeru telefonu ani adresu e-mail. Rozmawiamy z nimi podczas modlitwy.

Jest jeszcze ktoś, kto bardzo czeka na rozmowę z nami. To Pan Jezus. Każda sprawa o której Mu opowiadamy jest dla Niego bardzo ważna. Zawsze nas wysłucha. On cieszy się z nami gdy jesteśmy radośni, ale potrafi także otrzeć każdą łzę smutku. Rozmowa z Jezusem na modlitwie to największe szczęście dla człowieka.

DZIEŃ III - PIĄTEK 16 WRZEŚNIA

W piątek na zakończenie Triduum dzieci uczestniczyły w Eucharystii sprawowanej przez ks. Proboszcza Stefana Wyporskiego. W jej trakcie mogły złożyć dar w postaci przyborów szkolnych dla swoich koleżanek i kolegów, którzy takiej pomocy potrzebują.

W słowach homilii ks. Proboszcz pytał dzieci o to, co one same mogą ofiarować Jezusowi i zachęcał, aby tak jak ich patron św. Stanisław Kostka być hojnym w obdarowywaniu poprzez swoją miłość i modlitwę.

foto: Ewa Klimczyk