WITAMY! arrow AKTUALNOŚCI arrow Warto było dla Was żyć - wywiad z Księdzem Proboszczem  
22.07.2014.
Warto było dla Was żyć - wywiad z Księdzem Proboszczem Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Agnieszka Lorek   
17.11.2007.
ImageZ proboszczem parafii św. Floriana  w Sosnowcu-Zagórzu, ks. kan. Tadeuszem Kamińskim rozmawia Agnieszka Lorek.

AGNIESZKA LOREK: Księże Kanoniku, 25 lat  parafii - to dużo, czy mało?

KS. KAN. TADEUSZ KAMIŃSKI: -  I dużo, i mało. Niektóre parafie świętują  1.rocznicę, inne 10-lecie istnienia. W stosunku do tych  - fakt istnienia parafii św. Floriana  przez 25 lat to dużo, ale generalnie wobec parafii, kościołów, które mają struktury administracyjne w obrządku rzymsko-katolickim, to znikoma liczba lat. Jest to jednak srebrny jubileusz, który ogromnie nas raduje.

Uroczystość dziękczynna z racji jubileuszu odbędzie się w niedzielę 18 listopada. Pozostanie z pewnością na długo w pamięci tutejszych mieszkańców.  Czy należy się spodziewać innych, bardziej namacalnych znaków pamięci tej rocznicy?

W związku z naszym jubileuszem podejmowanych było wiele akcji, które z jednej strony miały na celu ubogacić ducha,  z drugiej zaś -  parafialną świątynię i otoczenie.  O jubileuszu parafii myślimy od dawna, należało się do niego przede wszystkim duchowo przygotować, odpowiednio  nastawić, a także  zadbać  o  pozostawienie materialnych znaków tego ćwierćwiecza, stąd inicjatywy, które podjęliśmy. Wśród nich jest pamiątkowa tablica , która wmurowana zostanie w ścianę świątyni. Parafianie przekazali też indywidualne dary kościelne – ornaty, kielich jubileuszowy z inskrypcją, itp. Na uwagę zasługuje  Grota Matki Bożej z Lourdes, która wzniesiona została na placu kościelnym dla uczczenia jubileuszu. Nad wejściem do kościoła umieściliśmy też liczbę „25”, przypominającą mieszkańcom o tej rocznicy.

4 maja 1997r. świątynia w Sosnowcu – Zagórzu została poświęcona przez ordynariusza naszej diecezji, bp. Adama Śmigielskiego SDB. Wraz z budową świątyni wzrastał Kościół żywych kamieni…

Obecnie w życiu wspólnotowym uczestniczy 30-40% parafian. Podczas minionego ćwierćwiecza wspólnota przeżywała ważne wydarzenia duchowe diecezjalne i parafialne, które pozostawiły  trwałe  ślady. Od początku istnienia w  parafii rozwijały się wspólnoty i grupy duszpasterskie, które teraz prezentują wielką rzeszę rozmodlonych, rozśpiewanych ludzi. W ciągu 25-lecia pracowało tutaj 20 wikariuszy. Obecnie wspólnota liczy 9.500 wiernych z tendencją zmniejszania  liczebnego. Nadal posługę duszpasterską sprawuje 4 kapłanów. Jesteśmy parafią, która osiągnęła bardzo wiele. Czujemy się prawdziwą wspólnotą, jesteśmy zintegrowani, posiadamy całą infrastrukturę, zabudowania kościelne, itd. Pracuje 8 katechetek, jest stały organista. Naszą dumą jest Chór parafialny. Działa Poradnia Życia Rodzinnego. Nie narzekamy na brak grup parafialnych, wśród nich do największych wspólnot należy Żywy Różaniec, który tworzy 33 koła. Pięknie rozwija się Akcja Katolicka, Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa, Kręgi Rodzin, Przyjaciele Radia Maryja, Czciciele Miłosierdzia Bożego, wspólnoty neokatechumenalne, Dzieci Maryi, Zespół Charytatywny, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola młodzieżowa, zespół gitarowy. Funkcjonuje też  Biblioteka Parafialna. Nie ma żadnego problemu z „obstawieniem” Liturgii. Dzieci, młodzież i dorośli angażują się w czytania, w śpiewy, w modlitwę. Msze św. dziecięce, młodzieżowe są dynamiczne, radosne, wręcz porywające. W wyjątkowy sposób przeżywamy roraty, różaniec, okolicznościowe święta, festyny parafialne, imieniny posługujących w parafii kapłanów. Księża i katecheci zaskakują wciąż nowymi formami i praktykami zbliżania innych do Boga, do kościoła.

Ze sprawozdań ze stanu parafii wynika, że parafia nie ma żadnych długów, a czasy przecież nie należą do najłatwiejszych. Jak zaradza Ksiądz Proboszcz tym wszystkim problemom związanym z administrowaniem niemałej przecież wspólnoty?

Utrzymanie parafii jest faktycznie coraz droższe i z roku na rok jest coraz ciężej. Dużą pomocą jest dobrowolna kwesta  wśród parafian, którą od początku istnienia przeprowadzamy 2 razy w roku – na Dzień Hutnika oraz w październiku. Jest to swego rodzaju  zastrzyk finansowy do parafialnej kasy, niezwykle potrzebny w prawidłowym funkcjonowaniu placówki. Za ten zasiłek, wieloletnią cierpliwość i ofiarność wszystkim moim parafianom – z serca dziękuję.

Jakie refleksje nasuwają się Księdzu Proboszczowi po minionym ćwierćwieczu?

Minął szmat czasu, i to nie powinno dziwić patrząc na przyprószone siwizną głowy czy na zmieniający się krajobraz tej części miasta. 25 lat temu były tu tylko gruzy i pozostałości z budowy osiedla, a teraz urządziliśmy godne  miejsce dla Boga. W tym momencie jednak pragnę posłużyć się słowami z Ewangelii: „Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: "Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać"»"(ŁK 17,5 – 10) Tak więc powinniśmy sobie uświadomić, że nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystko czynimy dla Pana, faktycznie jesteśmy tylko nieużytecznymi sługami. Nie mamy powodu, aby się naszą służbą chwalić, czy uważać, że Bóg stał się naszym dłużnikiem.

Co chciałby  Ksiądz  powiedzieć swoim parafianom na 25-lecie?

Wiele by  chciało się  powiedzieć. Czasami słowa są blade wobec tego, co chciałoby powiedzieć serce i  niekiedy lepiej by było pozostawić milczenie. Na 25-lecie powiem jednak jedno: warto było dla tej wspólnoty żyć.

Dziękuję za rozmowę.

KWESTIONARIUSZ

imię –  Tadeusz

nazwisko –  Kamiński

data urodzenia – 10 sierpnia 1937r. 

miejsce urodzenia - Bobrowa, powiat Wieluń

imiona rodziców –  Józef i Józefa

kształcenie  teologiczne –  NSD w Częstochowie, WSD  w Krakowie, studia mgr na ATK, (socjologia rodziny)

święcenia kapłańskie – 29 czerwca 1960r.

placówki wikariuszowskie –  10 placówek wikariuszowskich

pierwsze probostwo –  parafia św. Floriana w Sosnowcu

funkcje –  dziekan dekanatu św. Jadwigi Śląskiej w Sosnowcu-Zagórzu, diecezjalny wizytator religii, członek Rady Kapłańskiej, konsultor

tytuły – kanonik gremialny Kapituły Katedralnej

pasje, zainteresowania – przyroda, ogrodnictwo, sport, lubi pracę fizyczną, poezję romantyczną i powieści historyczne.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

« poprzedni artykuł
 
Webdesign by Webmedie.dk Ny hjemmeside