W dniu 5 grudnia 2019 w Szkole Podstawowej Nr 40 (ZSO 14) w Sosnowcu Zagórzu odbyło się udane, piękne i radosne „Spotkanie ze św. Mikołajem”, na które przybyła ponad setka dzieci do lat dziesięciu z terenu naszej parafii św. Floriana w Sosnowcu Zagórzu. Zabawa jak co roku zorganizowana była przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, któremu w naszej Parafii przewodniczy pan Tadeusz Sokołowski.

Zadowoleni byli wszyscy a najbardziej dzieci i o to chodziło organizatorom i sponsorom. Ten sposób sprawiania radości dzieciom z okazji św. Mikołaja jest u nas kultywowany od wielu już lat tak, że stał się dobrą i oczekiwaną tradycją. Trzeba jednak uczciwie oddać należne symboliczne podziękowanie tym wszystkim, którzy już co najmniej na miesiąc wcześniej przygotowywali się do tego, aby to spotkanie mogło się odbyć. A w grę wchodziły takie przedsięwzięcia jak:

 • Przygotowanie i przeprowadzenie zbiórki dobrowolnych ofiar Parafian przed kościołem, za zgodą Księdza Proboszcza Stefana Wyporskiego, komisyjne przeliczenie pieniędzy i sporządzenie protokołu ze zbiórki.
 • Dokonanie zakupów „prezentów” dla dzieci i ich zabezpieczenie w magazynku.
 • Rozdzielenie „prezentów” w indywidualne paczki.
 • Przygotowanie i rozdanie zaproszeń dla chętnych po uprzednim ogłoszeniu w kościele.
 • Uzyskanie zgody Pana Tomasza Pawłowskiego Dyrektora ZSO 14 i Szkoły Podstawowej Nr 40 w Sosnowcu na przeprowadzenie „Spotkania ze św. Mikołajem” na terenie szkoły.
 • Zamówienie wodzirejów (Pan Ryszard Będkowski i Pani Agnieszka Furtacz).
 • Zamówienie „św. Mikołaja” (pan Władysław Dyrda)
 • Zorganizowanie nagłośnienia.
 • Zamówienie pary tanecznej Ludwiki i Łukasza oraz Oliwi, która tańczyła zumbę.
 • Przygotowanie dekoracji sali gimnastycznej i sali obok.
 • Ustawienie stolików i taboretów.
 • Przygotowanie stanowiska do wydawania napojów dla dzieci i ich rodziców (opiekunów), przygotowanie napojów i ich wydawanie.
 • Przewiezienia „prezentów” oraz innego niezbędnego sprzętu z magazynku w budynku katechetycznym przy Kościele do Szkoły.
 • Obsługa szatni z wcześniejszym przygotowaniem numerków.
 • Przyjmowanie małych gości (stempel kolorowy na rękę).
 • Wydanie dzieciom prezentów.
 • Przywrócenie użytych pomieszczeń do stanu pierwotnego.
 • Odwiezienie do magazynku pobranych przedmiotów.
 • Obsługa fotograficzna.

Może ktoś powiedzieć: po co ta wyliczanka? Z dwóch powodów: Pierwszy to szacunek w stosunku do wszystkich Gości, zwłaszcza zaś w stosunku do tych najmniejszych, dla których to spotkanie przygotowaliśmy. Drugi to szacunek do Instytucji Kościoła Katolickiego z Księdzem Proboszczem na czele, Dyrekcji Szkoły, oraz samych siebie. Mamy wielką satysfakcję z tego faktu, że udało nam się wspólnymi siłami przeprowadzić taką, na pozór małą akcję, która przyniosła dzieciom i ich rodzicom tyle radości. Pragnę na zakończenie serdecznie podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy wrzucali do wystawionych przez nas - Akcję Katolicką skarbon, czasem „wdowi grosz”, oraz sponsorom, bo to dzięki Wam mogliśmy dać dzieciom a także sobie nawzajem wiele radości.

 

foto i wideo: Piotr Zimnal

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież