Czwartego maja obchodzimy w naszej parafii dwie uroczystości: Uroczystość tytułu kościoła i parafii - Świętego Floriana męczennika oraz Uroczystość rocznicy poświęcenia naszego kościoła.

Uroczystość rocznicy poświęcenia kościoła jest jedną z "zapomnianych" uroczystości w naszej parafii - z tej okazji warto troszkę o tej uroczystości napisać. Jest ona jedną z dwóch uroczystości własnych każdej wspólnoty parafialnej obok "Uroczystości tytułu kościoła i parafii" popularnie nazywanego w Polsce "odpustem parafialnym", gdyż w tym właśnie dniu za nawiedzenie kościoła można uzyskać odpust zupełny.

Kilka słów o tym wydarzeniu. Nasz kościół został uroczyście poświęcony 4 maja 1997 roku przez Biskupa Adama Śmigielskiego. Pozostało po tym wydarzeniu kilka pamiątek oprócz tych pisanych w kronice parafialnej, o czym za chwilę, widzialnymi symbolami tego, że kościół jest poświęcony są Zacheuszki czyli świece zawieszone na ścianach kościoła obok niewielkich krzyżyków czyli miejsc w których namaszczono ściany kościoła Olejem Krzyżma Świętego oraz akt poświęcenia kościoła zawieszony na ścianie oraz tablica tzw. fundacyjna, na której zapisane są informacje o poświęceniu Kościoła. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu o jednym z jutrzejszych świąt.

Zacheuszki w naszym Kościele

 

Zacheuszki przybrane na jutrzejszą uroczystość, jest to jedyny dzień w roku, kiedy świece te są zapalne

 

Akt poświęcenia kościoła wiszący przy zakrystii

 

Tablica fundacyjna naszego kościoła, znajdująca się w przedsionku

 

 

Z parafialnej kroniki: oryginalne zaproszenie na uroczystość poświęcenia kościoła

 

Ks. biskup Adam Śmigielski kropi wodą święconą ołtarz i ściany kościoła

 

Ks. Biskup sprawuje Mszę podczas poświęcenia kościoła

 

Pamiątkowy wpis w Kronice parafialnej

Komentarze  

+1 #1 Alicja 2020-05-04 13:27
Bardzo dziękuję za ten artykuł. Jako parafianka urodzona i mieszkająca od zawsze w parafii, do tej pory nie miałam nigdy okazji tak dobrze zapoznać się z historią powołania do funkcjonowania mojej Parafii i z widocznymi jej symbolami. Dla autora i pomysłodawcy tej notatki serdeczne Bóg zapłać.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Rok 2020 trwa już:

Najnowsze komentarze
 • Piotr Zimnal 13.06.2020 11:06
  Dziękuję Autorce tekstu za zawartą w nim treść, z którą się utożsamiam. Piotr Zimnal

  Czytaj więcej...

   
 • Grzegorz 11.06.2020 20:56
  Czy ten zastęp rycerzy istnieje jeszcze ? --------- Od Administratora - Tak, jak najbardziej. Jest ...

  Czytaj więcej...

Pogoda
Bezchmurnie

23.26°C

Sosnowiec

Bezchmurnie
Wilgotnosc: 99%
Niedziela 16.51°C / 27.86°C Deszczyk
Poniedzialek 18.68°C / 27.2°C Deszczyk
Wtorek 13.24°C / 19.43°C Deszczyk
Sroda 10.98°C / 20.95°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR
Czwartek 13.71°C / 26.04°C SP_WEATHER_SKY_IS_CLEAR